Warto…

Książki, artykuły, portale, filmy, audycje radiowe – co warto przeczytać, obejrzeć, czego warto posłuchać. [aktualizuję na bieżąco]

Gdy jesteś gejem i masz żonę… – moja rozmowa ze Stevenem Bloomem, przewodniczącym GAMMA Australia, organizacji samopomocowej dla gejów, którzy są bądź byli w związku z kobietą.

Siła przyciągania – dramat obyczajowy, jak ujęli to krytycy, o „uczuciu, które rozwija się w niebezpiecznym kierunku. […] Niemiecka odpowiedź na amerykański film Tajemnica Brokeback Mountain”. Trwa właśnie zbiórka na Free Fall 2, można dorzucić się tutaj.

„Kamień w jego bucie. Pamiętnik żony geja.”, tytuł oryg. „A Pebble in His Shoe. The Diary of a Straight Spouse.”, aut. Francine Barbetta – książka dostępna na razie niestety tylko w j. angielskim. Streszczę tę historię, jak obiecałem w wywiadzie dla Queer.pl, tutaj na blogu.

Queer.pl – portal ludzi LGBT. Nic dodać, nic ująć.

Cukiernik – Niemiecki cukiernik jedzie do Jerozolimy w poszukiwaniu rodziny swojego zmarłego kochanka.

„Blask”, aut. Margaret Mazzantini, tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór – piękna włoska powieść o miłości. Lektura obowiązkowa dla kogoś, kto zawędrował tutaj…

„Płynące wieżowce” – film o młodym pływaku (Kubie), który będąc w związku z kobietą (Sylwią), zakochuje się w mężczyźnie (Michale). O różnych twarzach homofobii i o tym jaka może być groźna.

Replika – jedyny w Polsce dwumiesięcznik zajmujący się sprawami LGBT. Prenumerata obowiązkowa;)

StraightSpouseNetwork.org (w j. ang.) – portal dla żon gejów i mężów lesbijek. Kopalnia bardzo pomocnych materiałów, piszę o nim we wpisie „Amity”.

VOICES (w j. ang.) – podcast Straight Spouse Network, dla obecnych lub byłych żon gejów i mężów lesbijek. Dużo się z tych audycji nauczyłem.

Moonlight – Oskar 2016 za najlepszy film. „Przyjdzie czas, kiedy sam zdecydujesz kim będziesz. Nie możesz pozwolić nikomu podjąć tej decyzji za Ciebie.”

Lepiej Późno Niż Wcale – audycja w Radiu TOK FM o związkach nieheteronormatywnych, czyli o codzienności gejów, lesbijek, biseksualistów/ek, transgenderystów, transseksualnych kobiet/mężczyzn, osób niezdefiniowanych płciowo/seksualnie.

Modern Love (w j. ang.) – cotygodniowy podcast, w którym aktorzy czytają eseje o miłości, stracie i spełnieniu. Odcinek 78. o coming oucie rodzeństwa przed 95-letnim ojcem.

Rodzice wyjdźcie z szafy! – jak pisze Aleksandra na blogu Okiem Lesbijki, książka, którą każdy rodzic powinien przeczytać. Brawo Stowarzyszenie Akceptacja! PDF książki można pobrać tutaj.

„Płynąc w ciemnościach” – melancholijny i porywający zarazem debiut literacki Tomasza Jędrowskiego. Subtelna i poetycka powieść, w której bohaterzy stają przed trudnymi wyborami. Wydawnictwo Osnova.

Homo Sapiens (w j. ang.) – podcast piosenkarza i aktora Willa Younga i reżysera Chrisa Sweeneya, o sprawach aktualnie ważnych dla społeczności LGBT. Brytyjski humor w bonusie.

Zupełnie inny weekend – jak recenzuje filmweb.pl, „film o powszechnej walce o prawdziwe życie we wszystkich jego aspektach, o poszukiwaniu własnej tożsamości i o tym, jak ważne jest realizowanie życiowej pasji”.

Spojrzenia – serial, jak pisze HBO, „opowiadający o trójce trzydziestoparoletnich gejów z San Francisco, którzy odkrywają ekscytujące, czasem przytłaczające możliwości dostępne dla ich pokolenia”.

Darius Blog – blogger LGBT, który domaga się akceptacji, nie tolerancji. Bardzo często aktualizowany.

OUTFILM.PL – serwis VoD w całości poświęcony kinu LGBT. W kolekcji ponad 200 tytułów.

„Moje jest inne” to pierwszy w Polsce dokument opowiadający historie matek i ojców osób LGBT, którzy w niezwykle szczerych rozmowach mówią o rodzicielstwie, miłości do dziecka i homofobii.

Kampania Przeciw Homofobii – strona KPH, z informacjami o ważnych sprawach dla społeczności LGBTQ+ i ich bliskich. O tym dlaczego warto wspierać KPH piszę tutaj.

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015-2016. – analiza socjo- logiczna oraz psychologiczna warunków życia osób LGBTA mieszkających w Polsce.

Piękny kraj (God’s Own Country) – historia miłości dwóch mężczyzn na dalekiej prowincji. Johnny Saxby, rolnik z Yorkshire, swoje frustracje rozładowuje w alkoholu i przypadkowym seksie. Jego życie zmienia się kiedy przyjeżdża rumuński imigrant zatrudniony na okres narodzin owiec.

Nie może też tutaj oczywiście zabraknąć „Tamtych dni, tamtych nocy” 🙂

Broszura KPH „Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT”. Informacje o tym jak wspierać gejów, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe.

Teczowerodziny.org – strona, dzięki której możesz lepiej poznać tęczowe rodziny.